Kategorie

Producenci

Nasze sklepy

Nasze sklepy

ul. Lwowska 51, Nowy Sącz

Gitara akustyczna dla początkujących

Gitara akustyczna dla początkujących

Gitara akustyczna dla początkujących
Wybór instrumentu to temat - rzeka, proces często złożony i długotrwały. Sformułowano już o tym tyle tez i dogmatów, że początkujący, pozbawiony jakiegokolwiek doświadczenia muzyk może się w tym skutecznie pogubić. W przypadku gitar sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że każda z nich (nawet w obrębie tego samego modelu) będzie się niekiedy znacząco różnić, zwłaszcza pod kątem manualnym. Pomimo automatyzacji procesu produkcji poszczególne egzemplarze będą wytworzone z różnych skrawków tego samego drewna, które zareagują inaczej na naciąg strun, warunki temperaturowe i wilgotnościowe, inna również bywa precyzja wykonania. Kompilacja wspomnianych czynników warunkuje na tyle szeroki wachlarz możliwości, że jeden instrument będzie "leżał" w dłoni lepiej, następny gorzej a inny w ogóle. Gitary wybitnie należą do tych instrumentów, których wyboru trzeba dokonywać osobiście, ogrywając kolejne sztuki, a zakupu instrumentu tylko na podstawie zdjęcia wystrzegać się jak ognia. W przypadku początkujących można się wspomóc radami znajomych i doświadczonych gitarzystów, coraz częściej także (na szczęście) odchodzi się od stereotypowego postrzegania sprzedawców w sklepach muzycznych w kategoriach "bajeranta - naciągacza" i powierza się im wybór właściwego wiosła. Jeżeli jednak musimy już dokonać zakupu w "Internecie" to należy zaufać markom sprawdzonych producentów, którzy nie bawią się w wytwarzanie artykułów gitaro-podobnych, lecz oferują powszechnie uznane instrumenty. Z pewnością ich wyróżnikiem nie będzie podejrzanie niska cena samej gitary, ani 16 kg akcesoriów za symboliczną złotówkę...
Historia zna dowody na to, że nieprzewidywalność gitar działa czasami na korzyść kupującego i płacąc relatywnie niewiele natkniemy się na instrument kładący na łopatki swoje dwukrotnie droższe odpowiedniki i to na każdym polu. Niestety takie przypadki należą do rzadkości.
Od każdej przyzwoitej gitary akustycznej należy oczekiwać:
- właściwego strojenia
- poprawnego i czystego brzmienia
- precyzji wykonania zapewniającej z kolei wygodę gry i możliwość ustawienia niskiej akcji strun
Zwłaszcza ten ostatni czynnik będzie miał krytyczne znaczenie dla nowicjuszy. Struny powinny być na tyle nisko nad progami, aby zapewnić lekki ich docisk przy jednoczesnym zachowaniu prawidłowego wybrzmiewania na całym gryfie. Jeśli instrument będzie twardy to z pewnością nie zachęci do gry nawet starych wyjadaczy, skutecznie uniemożliwi też swobodne wykonywanie niektórych technik.
Kolejnym aspektem wartym odnotowania jest rodzaj i jakość drewna użytego do produkcji gitary, znaczenie ma też jakość osprzętu (zwanego w literaturze anglojęzycznej hardware'em). Lite drewno zamiast sklejki gwarantuje lepsze właściwości intonacyjne i trwałość instrumentu. Jeżeli jednak kogoś na to nie stać, to można przetrawić i sklejkę pod warunkiem, że jakość wykonania akustyka będzie co najmniej poprawna.
No i nie zapominajmy by cały czas się uczyć, gdyż czasem to niewiedza jest jedynym źródłem rzekomych, wyimaginowanych wad instrumentu. Dbałość, czyszczenie, konserwacja i dobre warunki przechowywania w równym stopniu wpłyną na poziom satysfakcji z dokonanego wyboru:)