Ciekawostki skrzypcowe

Skrzypce to wyjątkowy instrument o doskonałym brzmieniu i niezwykle długiej historii.  Początkowo instrument posiadał struny jelitowe oraz płaskie dno rezonansowe. W wyniku lutniczych eksperymentów w XV i XVI wieku, skrzypce uzyskały dłuższą i nieco mocniej pochyloną podstrunnicę wraz z bardziej wygiętą, ulepszoną konstrukcją. Największy rozwój instrumentu smyczkowego przypada na XVI-XVII wiek.

Za „ojca” skrzypiec uznaje się wyśmienitego włoskiego lutnika i nauczyciela Andrea Amatiego, który całą zdobytą wiedzę przekazał swoim synom Antonio Amatiemu oraz Girolamo Amatiemu, zwanych również  „braćmi Amati”.  Lutnik uważany jest za twórcę skrzypiec ze względu na formę instrumentu, znaną i używaną do dnia dzisiejszego. 

Najbardziej znanym lutnikiem stał się jednak Antonio Stradivari. Najsłynniejszym modelem skrzypiec, które stworzył Stradivari to „Betts”. 

Antonio tworzył instrumenty do śmierci i przez całe swoje życie udało mu się wykonać wraz z synami ponad 1000 instrumentów. Poza lutniczą karierą, Stradivari posiadał również sklep, cukiernię oraz różne udziały w przedsiębiorstwach. 

Betts

Ciekawostki o skrzypcach

  • Polska jest ojczyzną skrzypiec. 
  • Najlepsi uznani lutnicy pochodzili z Włoch – uznawanych za drugą ojczyznę skrzypiec. 
  • Skrzypce osiągają najwyższe tony ze wszystkich instrumentów smyczkowych. 
  • Budowa skrzypiec jest niezwykle skomplikowana i składa się z około 70 elementów. 
  • Początkowo struny były robione z owczego jelita. 
  • Najdroższe skrzypce kosztują 18 milionów dolarów. 

Podziel się tym postem

Produkty powiązane

Stentor

Stentor Student II 4/4 SR1515A skrzypce elektryczne

1 999,00 zł

Stentor Student II 4/4 SR1515A skrzypce elektryczne

Firma Stentor znana jest na całym świecie z świetnej jakości instrumentów smyczkowych. Seria Student II jest idealna dla średniozaawansowanych graczy, jak i profesjonalistów. Instrument charakteryzuje świetna grywalność i piękne brzmienie. Instrument posiada czujnik piezoelektryczny z regulacją brzmienia i głośności.

  • Nowe