Rodzaje ukulele

Ukulele

Ukulele należy do instrumentów strunowych szarpanych, które współcześnie jest popularne na całym świecie. Historia zaczyna się w latach 80-tych XIX wieku, kiedy to po raz pierwszy pojawiły się pierwsze „hawajskie gitary”. Prawdziwe jednak początki instrumentu dotyczą Madery należącej do Portugalii. To właśnie stamtąd powędrowali na Hawaje Manuel Nunes, Augusto Dias i Jose do Espirito Santo, którzy uważani są za twórców ukulele. 

Pierwsze ukulele

Pierwsze ukulele powstało w wyniku połączenia dwóch portugalskich instrumentów - machéte i rajão. Najważniejszym wówczas materiałem było hawajskie drzewo Koa, z którego stworzono instrument. Koa miało ogromny wpływ na charakterystyczny dźwięk, co przyczyniło się do popularności instrumentu. Współcześnie możemy znaleźć ukulele wykonane z różnych materiałów, w tym z tworzywa sztucznego.

Nazwa ukulele

Nazwa hawajskiego instrumentu jest bardzo prosta, łatwa w wymowie i pochodzi od słów „uku” (pchła) i „lele” (skakać). Pochodzenie nazwy budzi jednak wątpliwości i posiada kilka wersji. Niektóre źródła twierdzą, że nazwa pochodzi od niskiej i szybko poruszającej się postaci, jaką był Edward Purvise (stąd skacząca pchła). Innym możliwym wyjaśnieniem może być uznanie instrumentu za "dar" przybyły z Madery lub nazwanie „pchełki” jako nowego instrumentu przypominającego gitarę lecz w znacznie mniejszych rozmiarach. 

Rodzaje ukulele

Ukulele sopranowe – historycznie pierwsze, najmniejsze i najbardziej popularne ukulele. Zazwyczaj instrument posiada 13 cali i od 12 do 14 progów. Rozmiar ukulele jest idealny zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, dlatego zazwyczaj nazywany jest rozmiarem „standardowym”. Tworzy ciepłe i jasne brzmienie. 

Ukulele koncertowe – ma nieco większy rozmiar i pudło rezonansowe oraz posiada dłuższy gryf, co jednoznacznie wpływa na głębsze i głośniejsze brzmienie. Ukulele koncertowe – jak sama nazwa wskazuje – najlepiej sprawdza się w zespołach podczas koncertu. Instrument idealny jest również dla osób z większymi dłońmi, dla których ukulele sopranowe jest za małe i niewygodne podczas grania. Zazwyczaj posiada 15 cali i od 14 do 16 progów. 

Ukulele tenorowe – daje pełniejsze i mocniejsze brzmienie, dzięki większej budowie. Zazwyczaj posiada 17 cali, a ilość progów wynosi od 17 do 19, co czyni go idealnym instrumentem do solowych występów. 

Ukulele barytonowe – Największe ukulele, którego rozmiar odpowiada gitarze 4/4. Jest mało popularne ze względu na wąskie zastosowanie. 

Guitalele – ciekawe połączenia gitary oraz ukulele. Tak jak ukulele barytonowe, posiada rozmiar gitary 4/4 i 2 dodatkowe struny z niskiego zakresu. 

Inne rodzaje ukulele – poza głównymi, wymienionymi rodzajami instrumentu, możemy napotkać również ukulele o rozmiarach hybrydowych (np. sopranowe ze skalą koncertowego), sopranino (mniejsze i zazwyczaj wyżej strojone od sopranowego), basowe (barytonowe, posiadające struny z tworzywa sztucznego, zbliżone bardziej do gitary basowej o charakterystycznym brzmieniu),  

Podziel się tym postem