Jak wybrać rozmiar skrzypiec?

Rozpoczęcie gry na instrumencie może być wstępem do niesamowitej i wyjątkowej przygody jaką może przeżyć człowiek. Nauka gry oprócz umiejętności wydobywania pięknych dźwięków potrafi nauczyć także systematyczności, sumienności i pracowitości. Co zrobić kiedy dziecko oznajmi rodzicom - chcę spróbować nauczyć się gry na skrzypcach. Pojawia się pytanie - jakie skrzypce wybrać? Jak dobrać odpowiedni rozmiar? Na co zwrócić uwagę?

Postaramy się rozwiać niektóre wątpliwości. Dla osoby dorosłej nie powinno być problemu przy wyborze, ponieważ wybiera się wtedy skrzypce pełnowymiarowe tzw. 4/4. Ogólnie przyjmuje się zasadę, w której rozmiar skrzypiec dobiera się przede wszystkim do zasięgu ramienia muzyka. Najbardziej rozpowszechnione skrzypce mają rozmiary:

  • 1/32 (35 cm), które zaleca się dzieciom w wieku 2 lat,
  • 1/16 (38 cm), które zaleca się dzieciom w wieku 3 lat,
  • 1/8 (42 cm), które zaleca się dzieciom w wieku 5 lat,
  • 1/4 (47 cm), które zaleca się dzieciom w wieku 7 lat,
  • 1/2 (52 cm), które zaleca się dzieciom w wieku 9 lat,
  • 3/4 (55 cm), które zaleca się dzieciom w wieku 11 lat,
  • 4/4 (59 cm), które zaleca się dzieciom powyżej 11 lat, młodzieży oraz dorosłym

Mimo tego krótkiego przedstawienia jak powinno się wybrać rozmiar skrzypiec warto pamiętać, że każde dziecko może być innego wzrostu, mieć inny zasięg rąk, dlatego też zaleca się, aby przy wyborze rozmiaru pomógł nauczyciel danego dziecka, który dobrze wie jak to zrobić i spokojnie powinien polecić jakie skrzypce wybrać.

Warto zaznaczyć, że w naszej firmie jest specjalista-muzyk, który również świetnie poradzi sobie w doborze rozmiaru i doradzi jakie skrzypce wybrać. Dodatkowo w naszym serwisie świadczymy usługi lutnicze związane z korektą podstawki, wymianą strun i innych elementów skrzypcowych, naprawą uszkodzonych instrumentów, w tym klejenie złamań i pęknięć oraz podstawową renowacją instrumentów smyczkowych.

Podziel się tym postem

Produkty powiązane