Wpływ drewna na brzmienie gitary

Dlaczego gitary mają różne brzmienia i jakie to ma znaczenie?

Mimo, że jest bardzo wiele czynników oddziaływujących  na brzmienie gitary,  to jednak drewno ma kluczowy wpływ.  Z tego powodu wiele osób pragnie zakupić instrument, który został wykonany z drewna najwyższej jakości.

Drewno decyduje o:

  • długości wybrzmienia dźwięku,
  • sposobie wydobywania się dźwięku w pierwszej fazie jego powstawania,
  • barwie dźwięku,

Równie istotna jest twardość i gęstość drewna. Sama twardość decyduje o barwie brzmienia, natomiast gęstość o możliwości wydobycia dłuższego dźwięku z instrumentu. Chcąc instrument, którego barwa brzmienia będzie chłodniejsza i bardziej szorstka, powinniśmy szukać gitar, których twardość jest większa.Najpopularniejsze gatunki drewna na gitarę:

Jesion – nadaje instrumentowi mocne, jasne brzmienie, świetnie nadaje się do konstrukcji z ruchomym mostkiem.

Topola – jest bardzo lekkim drewnem, co przekłada się na dobry i szybki atak. Tworzy niskie i miękkie brzmienie z pasma środkowego.  Miejsce wybrzmienia nie ma  jednak większego wpływu, ponieważ gitara nadal rozprowadza równomiernie dźwięk.

Olcha – bardzo uniwersalne i miękkie drewno, które tworzy równomierne, zbalansowane brzmienie oraz trywialny atak.

Lipa amerykańska -  miękkie drewno, dzięki któremu gitara uzyskuje jednolite brzmienie wraz z świetną kompresją w górnym paśmie. Instrument wykonany z tego drewna jest doskonały do „ostrego grania”.

Klon – średnio twarde drewno, dzięki czemu brzmienie jest jasne i czyste.

Świerk – miękkie drewno, pozwalające uzyskać jasne i wybiórcze brzmienie.

Mahoń – bardzo gęste drewno, które tworzy niskie i środkowe tony, jednocześnie podkreślając je. Wielkim plusem jest wytrzymałość drewna na różne warunki atmosferyczne.

Palisander – twarde i chropowate drewno, który w żaden sposób nie podkreśla ani nie tłumi żadnego pasma.

Heban –niezwykle twarde drewno, zazwyczaj spotykane w produkcji podstrunnic. Podkreśla średnie i wysokie tony. Bardzo często można spotykane głównie w markowych instrumentach.

Orzech – średnio ciężkie drewno o brzmieniu zbliżonym do gitar klonowych.

Należy również pamiętać o tym, iż drewno jest bardzo podatne na otoczenie i należy w odpowiedni sposób dbać o gitarę.  Na szczęście w naszym sklepie możecie znaleźć wiele preparatów i olejków przeznaczonych do pielęgnacji podstrunnic, korpusów i innych części gitary (jak i wielu innych instrumentów).  CIEKAWOSTKA

Lutnicy lubią wyznaczać sobie nowe cele i przekraczać pewne obyczaje, chcąc tworzyć  nowe dzieła w świecie instrumentów. Często sięgają po materiały, które nie cieszą się szerokim uznaniem, zazwyczaj ze względu na trudności przy ich pozyskiwaniu lub przez samą cenę.  Do rzadkich, ale jednocześnie niezwykle ciekawych materiałów przy tworzeniu gitar zalicza się między innymi: plaster soli himalajskiej, betonowy odlew czy ziarna kawy. Jednym z bardziej interesujących przykładów jest gitara wysadzana kryształami Swarovskiego.Pięć najdziwniejszych gitar:

1.     Devil & Sons Guitars – gitara dziwadło

2.     Ceramiczna gitara Giovanni