Wybór instrumentu to temat – rzeka, proces często złożony i długotrwały. Sformułowano już o tym tyle tez i dogmatów, że początkujący, pozbawiony jakiegokolwiek doświadczenia muzyk, może się w tym skutecznie pogubić. W przypadku gitar, sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że każda z nich (nawet w obrębie tego samego modelu), może się niekiedy znacząco różnić, zwłaszcza pod kątem manualnym. Pomimo automatyzacji produkcji, poszczególne egzemplarze często wytwarzane są z różnych skrawków tego samego drewna, które zareagują inaczej na naciąg strun, warunki temperaturowe i wilgotnościowe. Odmienna bywa również precyzja ich wykonania.

Gdzie kupić gitarę akustyczną?

Kompilacja wspomnianych czynników warunkuje na tyle szeroki wachlarz możliwości, że jeden instrument będzie \"leżał\" w dłoni lepiej, inny nieco gorzej, a jeszcze inny – wcale. Gitary akustyczne należą do tych instrumentów, których wyboru trzeba dokonywać osobiście, ,,ogrywając” kolejne sztuki. Zakupu instrumentu na podstawie zdjęcia, lepiej wystrzegać się jak ognia. W przypadku osób początkujących, można dodatkowo wspomóc się radami znajomych oraz doświadczonych gitarzystów. Coraz częściej wybór właściwego instrumentu powierza się także sprzedawcom sklepów muzycznych.

 

Jeżeli jednak, mimo wszystko, chcemy lub musimy dokonać zakupu drogą internetową – w takim wypadku powinniśmy ufać wyłącznie markom sprawdzonych producentów, którzy nie bawią się w wytwarzanie artykułów gitaropodobnych, lecz oferują powszechnie uznane instrumenty. Z pewnością ich wyróżnikiem nie będzie podejrzanie niska cena gitary ani też 16 kg akcesoriów, dostępnych za symboliczną złotówkę… Historia zna jednak dowody na to, że nieprzewidywalność gitar działa czasami na korzyść kupującego. Bywa, że płacąc relatywnie niewiele, napotykamy instrument kładący na łopatki swoje dwukrotnie droższe odpowiedniki... Niestety jednak takie przypadki należą do rzadkości.

Jaka powinna być gitara akustyczna?

Od każdej przyzwoitej gitary akustycznej należy oczekiwać przede wszystkim właściwego strojenia, poprawnego i czystego brzmienia, a także precyzji wykonania. Ta ostatnia zapewni tak ważną wygodę gry oraz możliwość ustawienia niskiej akcji strun. Dla nowicjuszy, czynnik ten powinien mieć wręcz krytyczne znaczenie.

Struny w gitarze akustycznej powinny być na tyle nisko nad progami, aby zapewnić lekki ich docisk, przy jednoczesnym zachowaniu prawidłowego wybrzmiewania na całym gryfie. Jeśli instrument będzie twardy, z pewnością nie zachęci do gry nawet starych wyjadaczy. Skutecznie uniemożliwi też wykonywanie niektórych technik.

Kolejnym, wartym odnotowania aspektem, jest rodzaj oraz jakość drewna użytego do produkcji gitary. Znaczenie ma też jakość osprzętu (zwanego w literaturze anglojęzycznej hardwarem). Lite drewno, użyte zamiast sklejki, bez dwóch zdań zagwarantuje lepsze właściwości intonacyjne oraz odpowiednią trwałość instrumentu. Jeśli jednak, ze względów finansowych, zdecydujemy się na sklejkę, dokładnie zwróćmy uwagę na jakość kupowanego akustyka.

Nie zapominajmy też, by cały czas się uczyć, gdyż czasem to właśnie niewiedza jest głównym źródłem rzekomych, wyimaginowanych wad instrumentu. Dbałość, czyszczenie, odpowiednia konserwacja oraz dobre warunki przechowywania, w równym stopniu wpłyną na poziom satysfakcji z dokonanego wyboru.